Ciekawe inspiracje

Jak nauczyć dziecko wiązać sznurówki?

W życiu dziecka pojawia się wiele kroków milowych, które przybliżają je do samodzielności. Jednym z nich jest nauka wiązania butów dla dzieci i nie tylko. W wielu rodzinach to, jak nauczyć dziecko wiązać buty spędza sen z powiek opiekunom. Na szczęście istnieją pewne sprawdzone techniki, które ułatwią dziecku nabycie tej nowej, ważnej umiejętności. Jak nauczyć dziecko wiązać buty? Jak zrobić to bezproblemowo i skutecznie?

Zachęcamy także do sprawdzenia naszego poradnika “Buty dla dziecka- jak dobrać rozmiar“.

Dojrzałość niezbędna

W przypadku każdej nowej umiejętności jak np. nauka picia ze szklanki, czy prawidłowego trzymania kredki, maluch musi być gotowy na zmiany. Często rodzice denerwują się, porównując swoje dzieci do ich rówieśników w rodzinie, czy na placu zabaw.

Czują na sobie presje tego, żeby dziecko dorównało umiejętnościami innym. Warto jednak jak najszybciej wyzbyć się tej niezdrowej potrzeby rywalizacji. Nie leży ona w interesie ani dziecka, ani rodzica. Każdy rozwija się w swoim tempie, w praktyce bardzo często bywa tak, że przez wiele tygodni rodzic walczy o zdobycie kolejnej umiejętności swojej pociechy, nieraz wystarczy jednak jeden dzień i maluch jakby nigdy nic naturalnie wykonuje upragnioną przez rodzica czynność.

Nie warto więc naciskać, im szybciej rodzic zaakceptuje fakt indywidualnego tempa rozwoju malucha, tym spokojniej i skuteczniej będzie przebiegała nauka. Przy pracy z dziećmi cierpliwość jest bardzo ważną i niezbędną cechą.

Jak nauczyć dziecko wiązać sznurówki?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które wskażą jak nauczyć dzieci wiązać buty szybko i bezproblemowo. Odrobina sprytu i kreatywności rodzica świetnie sprawdza się w praktyce. Należy jednak pamiętać, żeby każdą metodę dostosowywać do wieku i umiejętności dziecka.

Dziewczynka wiąże swoje szare buciki

Trening na modelu

Współcześnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele akcesoriów, które ułatwiają prace z dziećmi. Można do nich zaliczyć modele butów, książeczki, czy tablice manipulacyjne, które pełnią tę samą funkcję. Takie gadżety są najczęściej dla dzieci atrakcyjne – kolorowe i pięknie wykonane przyciągają wzrok.

Ten sam efekt można jednak osiągnąć podczas wspólnej zabawy z dzieckiem – wycinając z tektury odrysowany przez dziecko własny but, w którym dziurkaczem wykonane są otwory, przez które później przeprowadzone jest sznurowadło. Takie własnoręcznie wykonane narzędzie treningowe, ciekawie ozdobione rysunkami i naklejkami na pewno zachęci malucha do nauki.

Warto pamiętać, że podczas pracy na modelu zawsze zapewniamy dziecku prawdziwe sznurowadło, nie sprawdzą się tu zamienniki, jak np. tasiemki, przez to, że są śliskie, znacznie utrudniają zadanie, skutecznie zniechęcając dziecko.

Jak nauczyć dziecko wiązać sznurówki – wierszyk

Dzieci bardzo lubią rymowanki w formie wierszyków albo piosenek. Jest to prosty i skuteczny sposób na obrazowe przedstawienie dziecku metody wiązania butów „na króliczka”. Dzięki wpadającemu w ucho  wierszykowi maluch zapamięta kolejność wykonywanych podczas wiązania butów czynności.

Zrób supełek – króliczka głowę

Ja Ci chętnie w tym pomogę!

Teraz przyszedł czas na uszka dwa,

Następnie skrzyżuj je tak, by dały X-a

Uszko z góry przekładasz przez to z dołu

Nie pozwól pomagać w tym nikomu!

Króliczka pociągasz za uszka dwa

Jemu to się bardzo podoba!

Jak go już dobrze za uszy wytarmosisz

zasznurowane buciki możesz nosić!

Jak nauczyć dziecko wiązać sznurowadła – najprostsza technika?

Kiedy klasyczny sposób wiązania butów jest dla dziecka jeszcze zbyt trudny, a rodzic nadal głowi się nad tym jak nauczyć dzieci wiązać buty, warto zastosować pewną sprytną metodę, która sprawdza się nawet w przypadku młodszych dzieci:

  • w zasznurowanym bucie, końcówkę (warto dopilnować, żeby ta końcówka była sztywna, najlepiej z tworzywa) sznurowadła maluch wkłada do ostatniego otworu na długość około 1 cm
  • to samo w przypadku drugiego sznurowadła
  • w ten sposób otrzymamy uszy
  • zawiązując uszka na podwójny supeł dziecko uzyska upragnioną kokardę na bucikach

Kiedy dziecko nauczy się tą metodą zaciskać węzeł, za jakiś czas można wrócić do prób nauki klasycznego wiązania sznurowadeł.

Odpowiednia motywacja

Dzieci, które są odpowiednio zmotywowane, szybciej nabierają pożądanych umiejętności. W przypadku tego, jak nauczyć dziecko wiązać sznurówki, czynnik mobilizujący odgrywa dużą rolę. Przyjmuje się, że sznurowanie butów jest jednym z elementów, przygotowujących malucha do szkoły, większość dzieci kończących zerówkę wie, jak zasznurować swoje buty.

W praktyce jednak spotkać można, dzieci starsze, które jeszcze tego nie potrafią oraz znacznie mniejsze dzieci, które nabyły już tę umiejętność – bardzo często są to maluchy, które uczestniczą w zajęciach sportowych. W przypadku różnorodnych zajęć sportowych to właśnie trenerzy motywują m.in. małych piłkarzy, tancerzy, gimnastyków do zdobycia tej umiejętności, dzięki czemu przebieg zajęć jest płynny i niezakłócony.

Takie dzieci bardzo często same namawiają rodziców do nauki, chcąc jak najszybciej zdobyć upragnioną umiejętność. W przypadku problemów warto więc pomyśleć o odpowiedniej zachęcie, która dla każdego dziecka, zgodnie z jego upodobaniami będzie inna.

Doświadczeni rodzice oraz psychologowie wiedzą, że nic na siłę, ponieważ takie postępowanie, najczęściej przynosi skutek odwrotny do pożądanego. Jeżeli więc motywacja, zachęta nie przynoszą rezultatów, dziecko denerwuje się, płacze, koniecznie zróbmy przerwę w nauce. Wróćmy do tematu za kilka dni, takie postępowanie przynosi najlepsze rezultaty, często okazuje się, że dziecku po przerwie idzie znacznie lepiej.

Zachęcamy do sprawdzenia naszego sklepu internetowego. Znajdziesz tam wiele przydatnych produktów dla dzieci w wieku przedszkolno-szkolnym.

Powrót do listy