Ciekawe inspiracje

Buty dla dziecka – jak dobrać rozmiar [poradnik]

Jak odpowiednio dobrać rozmiar obuwia dla swojego dziecka? Zamawianie butów przez Internet może wydawać się skomplikowane, ale na szczęście są sposoby, dzięki którym możemy to ułatwić – zwłaszcza w obecnej sytuacji, gdy galerie są zamknięte, a my nie chcemy się narażać.

W naszym artykule dowiesz się, jak wybrać rozmiar na każdą stópkę oraz czym kierować się przy zakupie butów. Dodatkowo poznasz rozmiarówki butów Mrugała, Emel, Bobux, Cienta, Kaloszepoprosze, Befado. 

Mit zbyt dużego obuwia

Stópki dziecka dosyć szybko rosną. Dlatego podczas wyboru obuwia powinniśmy zostawić pewien zapas – średnio od 0,5 cm do 1cm. W przypadku różnych rodzajów obuwia – wiosenne, letnie, jesienne lekko ocieplane oraz zimowe ocieplone kożuszkiem – długość wkładki będzie się zmieniać.

Dokładnie opiszemy to w dalszej części artykułu.
Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że buty mają znaczący wpływ na rozwój stópek dziecka.

Z tego powodu unikajmy kupowania za dużych butów, nawet jeśli jesteśmy skuszeni perspektywą dłuższego użytkowania ich przez dziecko. Ten popularny mit powoduje, że dzieci chodzące w zbyt dużym obuwiu codziennie dźwigają dodatkowy, ogromny dla ich małych stópek ciężar.

Nieodpowiedni rozmiar bucików sprawia, że dziecko zaczyna zmieniać sposób chodzenia i ustawienia stóp, co zaburza ich prawidłowy rozwój. Niestety, konsekwencją tego może być wynaturzony chód, przez który cierpią miednica i kręgosłup małego człowieka. Stąd już niedaleka droga do chorób i zaburzeń układu ruchu.

Kupując obuwie w oparciu o wyżej wymieniony mit sprawiamy, że dziecko przez cały okres swojego wzrostu otrzymuje nieprawidłowe obuwie, a jego stopy i układ ruchu nie rozwijają się prawidłowo.

W skutek tego może dojść do niebezpiecznych kontuzji, otarć czy odcisków. Dlatego wybór odpowiedniego rozmiaru bucika dla naszego dziecka jest tak ważny.

Jak zmierzyć stopę dziecka? 

Najprostszym i bardzo dobrym sposobem jest odrysowanie stopy na białej kartce papieru. Dziecko powinno stać na niej całym swoim ciężarem, paluszki powinny być wyprostowane, a ołówek prowadzony tuż przy krawędzi stopy.

 Sztywną linijką mierzymy dwa najbardziej wystające punkty obrysowanej stopy, czyli od końca palców aż do pięty. Robimy tak dla obu stópek – większość dziecięcych stóp różni się długością, jest to zupełnie naturalne. Rozmiar zawsze dobieramy do długości stopy dłuższej.

Uzyskany wynik w centymetrach zapisujemy lub zapamiętujemy- to do tej długości będziemy dobierać odpowiedni zapas w butach. Warto mierzyć stopy dziecka na koniec dnia. 

Mierzenie dziecięcych stópek jest niewykonalne? Pamiętajmy, że ten pomiar powinien być dla nas i naszych dzieci przyjemnością – w końcu kupujemy nową parę bucików dla najważniejszej osoby na świecie.

Warto mierzyć dzieciom stopy co 3 miesiące – będziemy mieli pewność, że nie chodzą w za małych butach i nie robią sobie krzywdy przez deformacje, otarcia czy odciski.

Jaki rozmiar wybrać?

 Wybranie właściwego rozmiaru obuwia jest niezbędne do uzyskania pełnej satysfakcji z zakupu butów dla dziecka i zapewnienia mu odpowiedniego komfortu.

Producenci nie ułatwiają nam tego zadania, gdyż pomimo oznaczenia produktu tym samym rozmiarem na metce różnią się one od siebie często wymiarami w centymetrach.

Dlatego dla każdego z producentów przygotowaliśmy tabele rozmiarów w opisie każdego buta. Pozwolą one precyzyjnie określić, który rozmiar jest dla Twojego dziecka odpowiedni. Dodatkowo zawsze znajdziesz je na naszej stronie w opisie produktów.

Buty dla dzieci Mrugała


Marka Mrugała w swoim asortymencie posiada siedem typów obuwia dziecięcego, poczynając od uroczych balerinek kończąc na solidnych zimowych trzewikach.

Modne kolory i wzory butów oraz ich wygoda i wytrzymałość to elementy rozpoznawalne tej marki. Czy jest tu ktoś kto nie słyszał o butach “zwierzaczkach”? no właśnie.

Jak wybrać rozmiar obuwia Mrugała?                

Na początku odrysuj stopę dziecka na kartce papieru. Pamiętaj, że paluszki muszą być wyprostowane, a stopa powinna swobodnie opierać się o podłoże. Określ długość odrysowanej stopy mierząc odcinek od końca dużego palca do końca pięty.

Zawsze mierzymy dwie stopy, a rozmiar dobieramy według stopy dłuższej.  Pamiętajmy, że rozmiar zależy od modelu buta. Inny będzie w przypadku sandałków, a inny w półbutach czy w ocieplanych trzewikach zimowych.   

Trzewiki  – W przypadku trzewików wiosenno/jesiennych marki Mrugała, długość wkładki buta powinna być większa od długości stopy dziecka od 0,7 do około 1 cm.

Półbuty, sneakersy – Przy zakupie półbutów długość wkładki buta powinna być większa od długości stopy od 0,5 cm do max. 1 cm. Pamiętajmy, że półbuty to buciki płytkie.

Wybierając ich rozmiar musimy zwrócić uwagę na tęgość stopy – jeśli stopy naszego dziecka są pulchne to zapas do 1cm będzie ok, ale jeśli stopy naszej pociechy są wąskie to lepiej wybierzmy zapas w granicach od 0,5 do 0,7 cm maksymalnie. 

Balerinki  – Balerinki Mrugała to bardzo wdzięczny i uniwersalny model bucika – można w nich iść na przyjęcie ale też śmiało nadadzą się do zabawy na podwórku.

W ich przypadku, aby zachować komfort chodzenia długość wkładki powinna być dłuższa o 0,5 cm od stopy dziecka – ale mowa tu o balerince płytkiej czyli niskiej przy pięcie. Dla balerinek z wysokim zapiętkiem (Tola, Madlen, Nina) najlepszy zapas to 0,7 cm. 

Sandałki – Możemy je podzielić na odkryte i kryte. W przypadku tych pierwszych do długości stopy dziecka dodajemy 1 cm zapasu – długość wkładki w sandałach odkrytych liczona jest do końca gumy w podeszwie, a nie skórzanej wkładki). Inaczej jest z sandałami krytymi. Przy nich polecamy zwrócić uwagę na dokładne wymiary obuwia i zostawienie 5-6 mm na palce malucha (tak polecamy klientom w sklepie stacjonarnym i zawsze taki zapas się sprawdza). Podsumowując: sandały odkryte 1 cm zapasu, a sandały kryte 5-6 mm zapasu. 


Trzewiki ocieplane zimowe – Wybierając buty na zimę dla naszego dziecka, pamiętajmy – każdy ocieplany but zabiera miejsce paluszkom i całej stopie. Jedyny słuszny wybór i zapas w butach zimowych to od 1 do 1,5 cm.  

Obuwie dziecięce Emel

Żadna inna firma z obuwiem dziecięcym nie oferuje tylu różnych rodzajów butów. Znajdziesz tu niechodki, sandałki oraz naprawdę duży wybór trzewików czy popularnych półbutów Roczków.


Emel – może pochwalić się również niemałym wyborem rozmiarów, dzięki czemu jest duża szansa, że znajdziesz tu coś dla swojego dziecka.


Przedstawiamy poniżej długości wkładek najpopularniejszych modeli bucików marki Emel.
Zacznijmy od długości wkładek dla niechodków:

RozmiarDługość wkładki w cm
1711,0
1811,5
1912,0
2012,7

Dla bucików na podeszwie z obcasem Thomasa długości wkładek są następujące: 

RozmiarDługość wkładki w cm
1912,0
2012,7
2113,3
2213,9
2314,5
2415,2
2515,7

Długość wkładek dla bucików na podeszwie Roczki z czerwoną kropką na podeszwie:

RozmiarDługość wkładki w cm
1911,7
2012,4
2113,1
2213,7
2314,3
2415,0
2515,5

Jak dobrać rozmiar butów Emel?

Podobnie jak w przypadku obuwia Mrugała, stópkę dziecka należy najpierw zmierzyć. Długości wkładek wewnętrznych konkretnych modeli bucików zawsze znajdziesz w opisie produktu na naszym sklepie. 


Niechodki – W przypadku niechodków należy wybrać wkładkę o 0,7 cm do 1 cm większą od stópki dziecka. Dzięki temu maluszek będzie czuł się w nich komfortowo.


Baleriny – Jeśli chodzi o balerinki dla dziewczynek prosimy pamiętać o pozostawieniu zapasu od 0,5 do 0,7 cm w balerinkach płytkich i od 0,7 do 1 cm w balerinkach z wyższym zapiętkiem – pamiętajmy że im płytszy but tym zapas powinien być mniejszy, będziemy mieli pewność że bucik nie spadnie z nogi podczas chodzenia, a nasze dziecko nie zrobi sobie krzywdy.


Trzewiki Roczki – W przypadku trzewików Roczki Emel, długość wkładki buta powinna być większa od długości stopy dziecka od 0,7cm do 1cm.

Półbuty Roczki – Zapas w tych bucikach to minimalnie 0,5 mm, maksymalnie 1 cm (dla stópek pulchnych). Klienci stacjonarni zawsze wybierają zapas 0,7 cm  – tak również radzimy Państwu.


Sztyblety – Przy tych bucikach długość wkładki powinna być większa od długości stopy od 0,7 do 1 cm.


Sandały – Wybierając rozmiar sandałów z zakrytym paluszkiem powinniśmy dodać od minimum 0,5 do maksymalnie 0,7 cm zapasu dla stópki dziecka. W sandałkach odkrytych dodajemy 1 cm do długości stopy dziecka i na tej podstawie dobieramy prawidłowy rozmiar bucików. 


Kapcie – Przy zakupie kapci do przedszkola, żłobka czy do chodzenia po domu starajmy się wybrać te, których wkładka jest dłuższa od stopy o minimum 0,5 mm i maksymalnie 1 cm.  Pamiętajmy, że im szersza i pulchniejsza stópka tym zapas powinien być większy.


Kalosze – Warto wybrać taki rozmiar kaloszy, aby wkładka była dłuższa od stópki około 1,5 cm. Zapewni to najlepszy zakres miejsca na palce. Sugerowany zapas dla konkretnego modelu bucika jest zawsze podany na stronie produktu. 


W razie pytań i wątpliwości proszę do nas napisać lub zadzwonić – zawsze z przyjemnością odpowiemy na każde pytanie i doradzimy w wyborze rozmiaru. 

Trampki Cienta


Cienta – Są to eksperci w produkcji tekstylnego obuwia dziecięcego. W produkcji wykorzystują wyłącznie naturalne surowce, buty nie są klejone a wulkanizowne  – guma jest wtapiana w bawełnę bucika.  Cienta to hiszpańska firma, dlatego ich rozmiarówka różni się nieco od tej naszej krajowej. 


Wybór rozmiarów trampków Cienta w naszym sklepie naprawdę robi wrażenie – znajdziemy tu buciki od rozmiaru 21 do rozmiaru 41 – z łatwością dobierzemy tu odpowiedni rozmiar trampków dla swojego dziecka i dla siebie.

TABELA ROZMIARÓW

Rozmiar obuwiaDługość wkładki w bucieSugerowana długość stopy w cm
2112,612,1
2213,312,8
2313,913,5
2414,614,1
2515,314,8
2615,915,4
2716,415,9
2817,216,7
2917,917,4
3018,518,2
3119,218,7
3219,919,4
3320,620,1
3421,120,6
3521,621,1
3622,221,7
3722,822,3
3823,523,0
3924,123,6
4024,824,3
4125,525,0
Tabelkę można przewijać

Jak dobrać rozmiar trampków Cienta?

Rozmiarówka  jest zawyżona – proszę wybierać rozmiar większy od tego w którym dziecko chodzi. Np. jeśli dziecko nosi rozmiar buta skórzanego 24 to wybieramy dla niego trampki w rozmiarze 25 itd.Do wcześniej zmierzonej stopy dziecka, należy dodać od 5 do 7 mm. Dzięki temu zapewnimy dziecku odpowiedni komfort.

Kapcie Attipas


Attipasy to buciki lekkie, elastyczne i antypoślizgowe. Łatwo je założyć na dziecięce stopy, a dzięki odpowiednio zaprojektowanej podeszwie zapewniają swobodny ruch palców.

Attipasy mogą być używane zarówno jako obuwie domowe oraz jako obuwie na zewnątrz. Dopasowują się od różnego podbicia dziecięcych stóp.

Jak dobrać rozmiar kapci Attipas?

Nic prostszego! Do zmierzonych długości stópek dziecka należy dodać około 0,5 cm (optymalny zapas). Sumę tych wartości należy odnaleźć w tabeli rozmiarów podanej w opisie każdego kapcia Attipas w naszym sklepie.

Na przykład, jeśli długość stopy dziecka to 13 cm + dodatkowy zapas 0,5 cm = 13,5 cm. Oznacza to, że prawidłowy rozmiar Attipasów to XL (12,6-13,5 cm).

Podobnie jak w przypadku innych producentów trzeba obrysować stopę dziecka na kartce papieru. Należy zwrócić uwagę na to, aby stopa była obciążona ciężarem ciała dziecka. Ołówek musi być prowadzony tuż przy krawędzi stopy, aby nie zawyżyć rozmiaru. 

Kapcie Befado

Obuwie Befado wykonywane jest zgodnie z zaleceniami ortopedów oraz antropologów z Instytutu Przemysłu Obuwniczego w Łodzi, który już od lat przyznaje tej marce certyfikat „Zdrowej stopy”.

Jest on gwarancją, że produkowane przez Befado obuwie dziecięce zapewnia prawidłowy rozwój stóp malucha już od pierwszych lat jego życia.

Kapcie Befado to najczęściej wybierane obuwie dziecięce do chodzenia w przedszkolu, szkole i domu.

Jak dobrać rozmiar kapci Befado?

Producent Befado przygotował własne zalecenia, co należy zrobić aby wybrać odpowiedni rozmiar kapci dla dziecka. To kilka prostych kroków.

1. Podczas mierzenia dziecko powinno stać w lekkim rozkroku, obciążając równomiernie obie stopy.

2. Należy ustawić stopę dziecka na kartce papieru tak, aby pięta lekko dotykała ściany.

3. Zmierzyć linijką odległość od brzegu kartki do zaznaczonego punktu.

4. Należy zmierzyć obie stopy, ponieważ często jedna jest dłuższa od drugiej, a obuwie należy dobrać do dłuższej stopy.

5. Ze względu na szybki wzrost oraz przesuwanie się stopy dziecka podczas chodzenia obuwie powinno być nieco dłuższe od stopy dziecka, dlatego dodajmy do otrzymanego pomiaru kilka mm.

Rodzajów podeszw w kapciach Befado jest aż 18 – w opisie każdego bucika Befado podana jest tabela rozmiarowa, w której podany jest rozmiar i długość wkładki. Do długości stopy dziecka należy dodać od 0,5 do maksymalnie 1 cm zapasu. Na tej podstawie wybieramy rozmiar kapci. 

Kalosze od Kaloszepoprosze


Kaloszepoprosze to nie tylko nowoczesne wzornictwo i estetyczny wygląd! Kalosze to starannie wykonany produkt zachwycający dbałością o każdy, nawet najmniejszy detal oraz doborem ściśle wyselekcjonowanych tworzyw, które są niesamowicie wytrzymałe i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Jak dobrać rozmiar kaloszy marki Kaloszepoprosze?

Kalosze są obuwiem, które często noszone jest w okresach chłodniejszych, przeważnie na grubą skarpetę.

Z tego względu do zmierzonej wcześniej stópki dziecka należy dodać od 1 cm do maksymalnie 1,5 cm luzu. Z doświadczenia w sprzedaży kaloszy w sklepie stacjonarnym podpowiadamy, że przeważnie klienci wybierają kalosze o rozmiar mniejsze niż rozmiar buta noszonego na co dzień. 

Zakup butów dla dzieci przez internet

Jak widzisz, kupowanie butów dla dzieci przez Internet wcale nie musi być trudne. Dzięki naszym poradom wybierzesz najlepszy rozmiar butów dla swojego dziecka i już nigdy nie będziesz musieć odsyłać zakupionego przez Internet obuwia.

Skoro już tu jesteś to rozejrzyj się trochę i zapoznaj się z naszą ofertą pięknych bucików dla chłopców i dziewczynek. Na pewno znajdziesz coś dla swojego dziecka.


Chwali Piętka – Dla Szczęścia Dzieci

Powrót do listy