Ciekawe inspiracje

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Dla rodzica jak i dziecka, a zwłaszcza dla tych maluchów, które nie uczęszczały do żłobka, przygotowanie do przedszkola jest przełomowym wydarzeniem. Finalny moment rozstania jest trudny dla dziecka jak i rodziców.

Jednak oprócz psychologicznego wymiaru rozpoczęcia przedszkola ważny jest także ten bardziej przyziemny, który dotyczy wyprawki – ilość rzeczy potrzebnych dziecku do przedszkola może zaskoczyć. Jak przygotować dziecko do przedszkola? Co kupić dziecku do przedszkola?

Trudne rozstanie dla obu stron

Przygotowanie psychologiczne dziecka rozpoczynamy dużo wcześniej. Zapisy maluchów, które będą uczęszczały do przedszkola od września, zaczynają się już w marcu. Jest to bardzo dobry moment na to, żeby rozpocząć z dzieckiem rozmowy na ten temat.

Warto opowiadać przyszłemu przedszkolakowi przy różnych okazjach, jak wygląda dzień w przedszkolu tym samym przygotować dziecko na to, co je czeka za drzwiami placówki. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że maluch poradzi sobie. Będzie to też świetna okazja, żeby rozwiać ewentualne wątpliwości dziecka. W dużej mierze strach u maluchów, a nawet starszych dzieci wynika z niepewności i niewiedzy. Dlatego rozmowa jest tutaj niezastąpiona.

Dzieci nie lubią być zaskakiwane, nie chodzi tu oczywiście o zakup prezentu, tylko o porządek dnia maluch, który wie czego się spodziewać, jest pewniejszy siebie. Rozstanie w związku z przedszkolem jest znacznie łatwiejsze dla rodzin, które mają pomoc przy opiece nad dzieckiem. Kiedy szkrab nocuje nawet co jakiś czas u babci i dziadka, czy cioci rozłąka nie będzie aż tak dotkliwa. Dzieci rodziców, którzy są jedynymi opiekunami i oni dźwigają całość rodzicielskich obowiązków, najczęściej ciężej znoszą rozpoczęcie przedszkola.

Jeżeli więc mamy możliwość, spróbujmy zostawić dziecko nawet na godzinę u cioci, czy koleżanki, w ten sposób maluch upewni się, że nawet bez mamy i taty w pobliżu może być przyjemnie.

Nieoceniony dzień otwarty

Dzień otwarty w przedszkolu jest bardzo ważny, ponieważ dzieciom poczucie bezpieczeństwa zapewnia wiedza dotycząca tego, jak będzie wyglądał ich dzień, co może się wydarzyć. Jest to czas, kiedy placówka jest otwarta dla przyszłych przedszkolaków, co ważne rodzic cały czas towarzyszy maluchowi.

Dzięki temu dziecko zyskuje obraz tego, jak wygląda przedszkole od środka, jakie znajdują się tam zabawki, zobaczy, czego może się spodziewać. Co ważne, poznaje też nauczycieli, może na własne oczy przekonać się jaka atmosfera panuje w placówce.

Dodatkowo wiele informacji zyskuje także rodzic. Może poznać plan dnia, który obowiązuje w danym przedszkolu, poobserwować nauczycieli, ocenić ich stosunek do wychowanków. W wielu przedszkolach dni otwarte organizowane są jeszcze przed wakacjami, na koniec poprzedniego roku szkolnego, warto więc podczas wakacji przypominać dziecku, że podobało mu się podczas odwiedzin w przedszkolu, jak ładnie się bawił z rówieśnikami.

Dwa miesiące to dla dorosłego krótki czas, jednak dla trzylatka jest to ogrom czasu, jest to moment, kiedy wspomnienia zaczynają się już zacierać. Warto więc regularnie przypominać dziecku pozytywy związane z wizytą w przedszkolu.

Takie rozwiązanie sprawdza się także w chwilach tęsknoty rodzica – możliwość zobaczenia dziecka wśród grupy rówieśników i przekonanie się o jego umiejętnościach oraz samodzielności jest także dla niego nieocenioną wartością.

Trzymaj nerwy na wodzy!

Dziecko jest jak radar, który wyczuwa nastrój rodzica. Kiedy nadchodzi ten ważny dzień, bardzo ważne jest, by nie przekazywać dziecku złych emocji. Jest to bardzo trudne, jednak warte wysiłku. Istotne jest także to, żeby przyszły przedszkolak nie był świadkiem rozmów rodziców dotyczących ich wątpliwości związanych z pójściem pociechy do przedszkola.

Nawet kiedy nam się wydaje, że dziecko zajęte jest zabawą, najczęściej doskonale koduje to co, jest mówione w jego otoczeniu, a nie potrzeba wiele, żeby wzbudzić w dziecku niepewność i wątpliwości. Warto także zachęcać malucha do zadawania pytań i na każde z nich odpowiedzieć zgodnie z prawdą, dostosowując formę jej przekazania do wieku dziecka. Kiedy czegoś nie wiemy, nie wymyślamy odpowiedzi, mówimy dziecku, że niestety nie wiemy, ale postaramy się dowiedzieć.

Mali przyjaciele

Dzieci bardzo przywiązują się do przedmiotów. Często te maluchy, które nocują poza domem, czy nawet idą na spacer, lubią mieć ze sobą ulubioną zabawkę, której przytulenie dodaje otuchy w chwili zwątpienia.

Do przedszkoli nie wolno najczęściej przynosić swoich zabawek, z różnych względów, jednak nauczyciele często robią wyjątek, na okres adaptacji dziecka w placówce. Do tego także można się przygotować znacznie wcześniej, przez zaopatrzenie malucha w zabawkę, z którą zdąży się „zaprzyjaźnić”, a co więcej, będzie ją mógł mieć zawsze ze sobą np. myszkę Maileg.

Jest to uroczy mały pluszak, który nie ma żadnych twardych elementów, dodatkowo jego niewielkie rozmiary, pozwolą maluchowi schować przyjaciela do kieszeni i zawsze mieć go przy sobie, co jest nieocenione w chwilach tęsknoty za domem i rodzicami. Podobną funkcję może pełnić ulubiony bidon, czy plecak.

Nawet kiedy, z czasem nauczyciele, czy niania w przedszkolu będą odchodzili od przynoszenia swoich rzeczy do sali, dzieci zawsze mogą zostawić ulubiony przedmiot w swojej szafce i za pozwoleniem nauczyciela udać się do niej i dodać sobie otuchy. Najczęściej jednak terapeutyczna, pocieszająca funkcja zabawek jest najcenniejsza na samym początku, zanim dziecko przywyknie do nowych okoliczności.

Co na wyprawkę do przedszkola?

Wielu rodzicom sen z powiek spędza to, co kupić do przedszkola dla dziecka. Jeżeli chodzi o artykuły niezbędne do nauki, przeważnie te związane z pracami plastycznymi oraz higieną, to placówka daje ścisłe wytyczne, według których rodzice zaopatrują swoich przedszkolaków. Często zdarza się, że przedszkole narzuca nawet marki przyborów papierniczych. Dzięki temu każde dziecko w grupie przedszkolnej ma taki sam zestaw przyborów, dodatkowo w ten sposób można uniknąć produktów niskiej jakości, które nie sprawdzają się w praktyce i finalnie rodzice są proszeni, o dokupowanie dodatkowych rzeczy w trakcie roku szkolnego.

Co potrzebne do przedszkola dla 3 latka?

Wyposażenie malucha do przedszkola, to co potrzebuje dziecko do przedszkola, to znacznie więcej niż tylko przybory plastyczne. Konieczne jest zaopatrzenie dziecka w dodatkowy zestaw ubrań, włączając w to najlepiej kilka zestawów bielizny.

Trzylatki, a do grup maluchów często trafiają także dzieci, które mają dwa i pół roku, jeszcze często brudzą się podczas spożywania posiłków, zdarza im się także, kiedy zajmą się zabawą, która ich wciągnie, że nie zdążą za potrzebą do toalety.

Sytuacje te dotyczą także dzieci, którym na co dzień w domu, takie przygody się już nie zdarzają. Dlatego właśnie każde dziecko powinno być przez swoich rodziców wyposażone w ubranie zmienne. Warto także pamiętać, szczególnie na początku przedszkola, żeby dzieci były ubrane w sposób wygodny.

Chodzi tu przede wszystkim o możliwość samodzielnego i szybkiego rozebrania się w toalecie. Dlatego właśnie unikamy spodni zapinanych na guzik, na zamek, czy spódnic z trudno dostępnymi zapięciami oraz rajstop u dziewczynek. Wygodne spodnie na gumce, czy legginsy, są najlepszym rozwiązaniem.

Oczywiście z czasem, kiedy dzieci staną się coraz bardziej samodzielne, ubiór nie będzie miał już w tym kontekście takiego znaczenia, na początku jednak warto zrobić wszystko, żeby dziecko uniknęło niepotrzebnego stresu.

Co kupić dziecku do przedszkola?

Najważniejszą rzeczą, w którą powinniśmy zaopatrzyć przedszkolaka, są buty. Dzieci najczęściej spędzają w przedszkolu więcej czasu niż my, dorośli w pracy – zawozimy ich przed nią, a odbieramy po skończeniu zawodowych obowiązków, nieraz jeszcze później. Kiedy więc maluch spędza w przedszkolu większą część dnia, bardzo ważne jest wyposażenie go w wysokiej jakości obuwie.

Znaczenie butów dla prawidłowego rozwoju stóp, jak i całej postawy jest nie do przecenienia. Prawidłowo dobrane buciki oprócz tego, że zapewniają komfort dla małych stóp, odgrywają ważną rolę dla ogólnego rozwoju dziecka. Szukamy obuwia kształtem zbliżonego do wyglądu stopy, regularnie sprawdzamy, czy noszone przez dziecko buciki nie są na nie za małe, jednocześnie unikamy też obuwia zbyt dużego.

Z punktu widzenia praktycznego dla rodziców, najłatwiej jest znaleźć ulubiony model, producenta bucików, wtedy zakup kolejnych rozmiarów jest najczęściej bezproblemowy i szybki. Warto korzystać z produktów, które oferują najlepsi producenci – te modele są najczęściej oznaczone certyfikatem „Zdrowej stopy”, są także polecane przez fizjoterapeutów i lekarzy ortopedów.

Co potrzebne do przedszkola dla 3 latka? Kilka słów o kapciach

Od lat serca rodziców podbijają buciki Emel. Są to ręcznie robione w Częstochowie buciki, producent wraz z biegiem czasu poszerzył ofertę o bardzo wysokiej jakości kapcie Emel, które na rynku wyróżniają się bardzo elastyczną podeszwą.

Takie rozwiązanie zapewnia bardzo wysoki komfort dla stóp malucha, nawet podczas wielu godzin spędzonych przez dziecko na dywanie. Wiadomo, że dziecko, które udaje oddaje się zabawie bez reszty, przybiera najróżniejsze pozycje, dlatego właśnie zapewnienie mu kapci, których podeszwa dostosuje się do nóżki, jest niezwykle ważne.

Na uwagę zasługują także kapcie Befado, które są jednymi z najczęściej wybieranych przez rodziców. Dziewczynki najchętniej wybierają modele z kolekcji Księżniczki – taki zakup  jest dodatkowo dobrym uczynkiem, bowiem z każdej sprzedanej pary przekazywane jest na oddział dziecięcej psychiatrii 1 zł.

Przedszkolaki bardzo często mylą lewą stopę z prawą. W Befado znaleźli na to radę – wprowadzono na rynek buciki, które tylko poprawnie założone pozwolą zobaczyć dziecku zwierzątko – na lewym buciku jest głowa, na prawym ogon, dzięki czemu dziecko samo będzie w stanie ocenić, czy założyło obuwie poprawnie. Zachęcamy do sprawdzenia MRUGAŁA baleriny dziecięce TOLA kitty lavender

W kapciach dla przedszkolaka waga również ma znaczenie – im buty lżejsze, tym lepiej. Warto więc zwrócić uwagę na lekkie trampki Cienta, które dodatkowo pięknie pachną jagodami. Buciki są bardzo kolorowe, dzięki czemu są prawdziwą uniwersalną ozdobą wielu stylizacji. Do tego zaprojektowane są w taki sposób, by ułatwić dziecku zakładanie i zdejmowanie kapci.

Nie tylko w budynku – co na wyprawkę do przedszkola?

Przedszkolaki, kiedy tylko jest to możliwe, spędzają czas na dworze. Zalecenia MEN wskazują, że dzieci przedszkolne powinny spędzać co najmniej ¼ tygodniowego czasu nauki poza budynkiem przedszkola. Oczywiście z wykluczeniem niesprzyjających warunków pogodowych, co pozostaje do oceny nauczycieli.

Tak więc to do nas, rodziców należy obowiązek właściwego ubrania pociechy, do panujących na zewnątrz warunków pogodowych. Dlatego warto zawczasu zaopatrzyć się w kalosze. Od samego początku przedszkola, już we wrześniu mogą być często potrzebne. Warto zwrócić uwagę na ofertę firmy Kaloszepoprosze, do każdej pary kaloszy producent dodaje worek, który będzie idealny do przechowywania kapci, czy ubrania zmiennego w przedszkolu.

Dzieci wychodząc na spacer z nauczycielem, zawsze zmieniają obuwie. Dla komfortu malucha oprócz jakości bucików warto zwrócić uwagę na sposób ich zakładania. W praktyce bardzo dobrze sprawdzają się buciki polskiego producenta – zwierzaczki Mrugała, to seria butów, które ozdobione są wizerunkami różnych zwierząt. Buciki oprócz wysokich walorów zdrowotnych dla stóp, mają przystosowane do umiejętności nawet trzylatków zapięcie na rzep.

Obuwie Mrugała wykonane jest ze skóry, do tego jego wnętrze jest odpowiednio wyprofilowane do rosnącej stópki. Wyposażenie butów w antypoślizgową podeszwę zwiększa komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Dzięki wyjątkowemu wykończeniu bucików – zwierzaczkami, pretendują one do tytułu ulubionych butów przedszkolaków, a dzięki wysokiej jakości wykonania także ich rodziców.

Kiedy zastanawiamy się jak przygotować dziecko do przedszkola i planujemy zakupy, zawsze powinniśmy pamiętać, żeby zaangażować w tę czynność malucha. Dziecko samo może wybrać kolor butów, miniaturową maskotkę, czy bidon. W ten sposób będzie chętniej korzystało z wybranych przez siebie rzeczy, przez co chodzenie do przedszkola stanie się przyjemniejsze.

Powrót do listy