Ciekawe inspiracje

Kultowa Żyrafa Sophie nareszcie w Biłgoraju!

Żyrafa Sophie to niesamowity, gumowy gryzak. Ta niepozorna żyrafa o wzroście 18 cm, koloru złamanej bieli z brązowymi cętkami od ponad 50 lat bawi kolejne pokolenia francuskich maluszków. Również gwiazdy, a raczej ich dzieci uwielbiają tę małą zabawkę.

Zyrafka Sophie

Popularny angielski serwis internetowy Mumsnet.com przyznał jej nagrodę Mumsnet Best w kategorii „Best Gift for a Newborn” (Najlepszy Prezent dla Noworodka).

Dziś Żyrafka Sophie wygląda identycznie, jak ponad 50 lat temu i wytwarzana jest w ten sam tradycyjny sposób, w procesie, na który złożonych jest 14 ręcznych czynności. Stworzona jest w całości ze 100% naturalnej gumy otrzymywanej z soku drzewa Havea – znanej powszechnie jako lateks lub guma.

Sophie ma w sobie TO COŚ, co sprawia, że niemowlęta nie potrafią się z nią rozstać.

Zyrafka sophie

Jej kształty są stworzone do małych rączek – jej szyja jest bardzo wygodnym uchwytem a głowa i nogi – wymarzonymi gryzakami. Dzięki temu, kiedy niemowlę dorasta, Sophie staje się niezastąpionym przyjacielem przy bolesnym ząbkowaniu.

Jej brązowe cętki i czarne, wielkie oczy przyciągają uwagę niemowlęcia dużo bardziej, niż feeria kolorów innych zabawek. Sophie ma piszczałkę w brzuchu, którą każdy niemowlak jest w stanie uruchomić, potrząsając ją za szyję lub ściskając za głowę – piszczałka wydaje charakterystyczny dla Sophie dźwięk „pouik”, przypominający śmiech.

Sophie jest miękka, więc bezpieczna w użyciu – w nieporadnych rączkach niemowlaka, przy nieskoordynowanych ruchach, nie ma szans, aby dziecko uderzyło się nią boleśnie w czasie zabawy w główkę albo w buzię, jak to dzieje się czasami z twardymi grzechotkami.

Naturalna guma z drzewa Hevea, z której jest robiona Sophie, jest jedwabista w dotyku i przypomina maluszkowi skórę mamy.

Jej “smak” i zapach – delikatny, ale charakterystyczny bardzo odpowiada niemowlętom. Zrobiona z naturalnej gumy (bez ftalanów) i barwiona farbą spożywczą, jest równie bezpieczna do gryzienia, ssania, ciamkania i mamlania w buzi, jak smoczek.

Zyrafka Sophie

Ciekawostka: Każdy mały Francuz, gdy dorośnie, czuje się w obowiązku przekazać następnemu pokoleniu to, co dała mu w dzieciństwie Sophie. Każdy noworodek ma prawo do posiadania swojej własnej, nowej Sophie, gdyż darowanie używanej Żyrafy to jak darowanie cudzej szczoteczki do zębów! W związku z tym zwyczajem, do każdej Sophie producent dołącza oryginalny, personalizowany „certyfikat własności”, na którym wpisuje się informacje o dziecku, wkleja jego zdjęcie a także załącza informacje, kto było ofiarodawcą tej konkretnej Sophie.

 

Poznajmy proces powstawania tej niesamowitej zabawki!

 

Sophie jest 18-centymetrowym gryzakiem, który można znaleźć wyłącznie w ekskluzywnych sklepach z zabawkami na całym świecie. Powstaje w malutkiej fabryce w Rumilly we Francji, która pokazana jest na poniższym zdjęciu.

1
Zabawka wykonana jest z naturalnej gumy Havea pochodzącej z Malezji, która jest prosto wlewana do gipsowych 10 form żyrafy o okrągłych kształtach.

sophie2
Modele przygotowują się w piecu i obracają się w nim aż kilka godzin i dodatkowo powlekają się białą gumą. Na zdjęciu widać, jak żyrafy wyjmowane są z formy.

sophie3
Po ich upieczeniu żyrafki Sophie zostają w pudełkach przez dwa miesiące, podczas gdy guma odparowuje całą wilgoć. Następnie w przewiewnym pokoju pół tuzina kobiet ma za zadanie wypolerować gryzaki, włożyć do środka gwizdek, spryskać jadalną farbą i oznaczyć laserem z odpowiednim numerem.

sophie4
Sophie jest bardzo prosta w użyciu – gdy się ją naciska wydobywa się dźwięk piszczałki. Poniżej widać jak ręcznie odbywa się proces wkładania takiej piszczałki.

sophie5
Prostota żyrafki Sophie i jej francuskie korzenie są dokładnie sprecyzowane przez jej twórcę – francuską firmę Vulli, która odegrała ogromną rolę w sukcesie gryzaka poza rodzinnym krajem.

6


Sprzedaż firmy Vulli , która wynosi 22 miliony euro wzrosła od 2006 roku czterokrotnie. W tym roku po raz pierwszy przedsiębiorstwo spodziewa się większej sprzedaży poza Francją.

7
We Francji Sophie stała się narodową tradycją. W 2010 roku urodziło się 828 tys. dzieci, a Vulli w tym samym czasie na francuskim rynku sprzedało aż 816 tys. żyrafek.

8
Produkcja żyrafek zmieniła się nieco na przestrzeni lat. Tworzenie gumowych zabawek wymaga bardziej złożonego działania, niż tych plastikowych. Prezes Vulli, Serge Jacquemir jest przekonany, że cały proces produkcji jest nie do podrobienia.

9
Ręcznie malowana, kultowa już francuska żyrafka Sophie zdobyła serca kupujących w całej Polsce, nie tylko ze względu na niezwykłe wykonanie, ale także przystępną cenę!

Produkowana we Francji!

Kategoria wiekowa: 0+m

Uwaga: ze względu na to, że Sophie jest produktem z naturalnej gumy, nie wolno jej sterylizować. Zabawkę należy myć wodą i mydłem i po umyciu wycierać do sucha.

W 2009 roku Sophie otrzymała pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka nr Op-4296

Jeśli zastanawiasz się nad idealnym prezentem dla noworodka, to nie musisz już dalej szukać!  Żyrafka Sophie na stałe zagościła w Chwali Piętce – kupisz ją w sklepie stacjonarnym i online!

Powrót do listy